Tip na výlet - Po stopách sopečnej činnosti vo Vyhniach

S príchodom pekných dní to veľa z nás začne ťahať čoraz viac do prírody. Či už na dlhšie túry, ktoré sú pod nádielkou snehu ťažko schodné, a preto ich odkladáme na jar, alebo aj na krátke a jednoduché prechádzky, ktoré môžete absolvovať aj s menšími deťmi. Ide hlavne o to byť v prírode. A práve takýto výlet - pre všetky vekové kategórie, si tentokrát predstavíme a spoznáme bližšie zaujímavosti obce Vyhne. To najznámejšie, kam odporúčame zájsť, je Kamenné more.


Ide o chránené územie Štiavnických vrchov a za svoj vznik vďačí dokonca aj zemetraseniu. Dovedie vás sem náučný chodník priamo z obce. Keď prejdete prvých pár desiatok metrov, natrafíte na studničku - Ľadienku. My nikdy nevieme odolať a musíme si z vody načerpať. Ešte sme ju nezažili stojatú, voda vždy preteká, takže sa nemáme čoho báť. 


Pokračujeme ďalej po zelenej značke a po chvíli už vidíme po ľavej strane skaly rôznych tvarov a veľkostí, až sa nám otvorí celé kamenné more. Niekto si možno povie, že je to predsa len veľká kopa skál, ale v takomto rozsahu je to fakt niečo obdivuhodné. Nájdete pri ňom aj náučnú tabuľu, kde sa dočítate zaujímavé fakty. Ak sem zájdete aj s deťmi, isto ich bude baviť behať hore dole po skalách. Samozrejme, pri všetkej opatrnosti. Ale neostávajte len na Kamennom mori.

Turistická značka vás vyvedie na vrch Kamenná, ktorý sa týči priamo nad Kamenným morom. Bežným vychádzkovým tempom sa hore dostanete zhruba za 20 minút aj s fotením a obdivovaním okolia.

Všimnite si zaujímavo tvarované stromy okolo chodníka. Niektoré vyzerajú ako z rozprávky. Kamenná síce nie je extra vysoký kopec, ale výhľady odtiaľ sú pekné a určite stoja za tých pár minút výstupu. A my si občerstvenie zvykneme dávať až hore, lepšie nám chutí s výhľadom na okolité kopce. Z vrcholu sa viete vybrať po turistických značkách aj ďalej, no ak sa vrátite naspäť tou istou trasou do obce, odporúčame zájsť sa pozrieť na Vyhniansky travertín. Je to zaujímavý prírodný úkaz, ktorý meria zatiaľ 3 a pol metra, ale tým, že sa na ňom usadzuje vápenec z vody vytekajúcej zo starej štôlne, je možné, že sa jeho tvar a veľkosť bude meniť. Aby ste sa k nemu dostali bližšie, stačí obísť ihrisko, ktoré stojí v jeho tesnej blízkosti.

Toto je len pár zaujímavostí, ktoré Vyhne ponúkajú. Na jednu dlhšiu túru sa pozrieme v niektorej z ďalších častí blogu.